Díly

18.07.2015 09:00

Velice náročnou soutěž ´železných´ hasičů, navíc v extrémním vedru mají za sebou borci, kteří se rozhodli vyzkoušet své síly při III. ročníku soutěže TFA v Dílích. Závod je součástí Šumavské ligy v hasičském vytrvalostním a silovém víceboji.

Dílským se do soutěže přihlásilo celkem 34 borců, z toho 17 z Domažlicka, pět jich do Dílů nakonec nepřijelo. Vyzdvihnout je třeba dvojici, která přijela až z Ústeckého kraje, a to z SDH Srbice.

Nakonec se na dílskou trať vydalo 21 hasičů v kategorii do 35 let a dalších osm, kteří již tohoto věku dosáhli.

„Dovolte mi, abych vás svým jménem přivítal na dnešní závodě," promluvil k shromážděným závodníkům jednatel SDH Díly Miloslav Mazanec, který soutěží provázel slovem. To v úvodu předal nejen starostovi sboru Pavlu Knopfovi, ale i senátorovi ČSSD Janu Látkovi, který zakoupil poháry pro kategorii A do 35 let, a dále Štěpánu Thomayerovi z Hnutí ANO, jež věnovalo poháry pro kategorii starších hasičů.

 

 

Soutěžící toho v letním vedru, jež pouze chvílemi profoukl prudký závan větru, měli na sobě hodně. Konkrétně kompletní třívrstvý zásahový oděv, pod ním tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem, na hlavě zásahovou přilbu, zásahové boty určené pro zásah u požáru uvnitř budovy, dále pracovní rukavice a pás s karabinou. Na zádech nesli dýchací přístroj.

Na borce čekalo připnutí dvou hadic k cisterně vozu, běh s rozvinutými hadicemi, smotání hadic, 80 úderů (po 40 dotecích dna na dolní i horní straně boxu) s desetikilovým kladivem na hamrboxu. Pak přišla na řadu záludná disciplína, uchopení 80 kg vážící figuríny v podpaží a její přemístění pohybem pozpátku na vzdálenost 60 m. Po tomto výkonu museli soutěžící zdolat dvoumetrovou bariéru.

Následovalo přesunutí dvou požárních žebříků k lešení, výstup na ně a vytažení břemena na plošinu lešení. Poté si mohli ´odpočinout´ při disciplíně spočívající v připojení proudnice na monitor. Je jasné, že v té chvíli toho měli borci už dost. Důležité bylo rozvržení sil na celý závod, neboť je čekalo ještě přenesení dvou 20kilových kanystrů na určenou vzdálenost a posléze pronesení jednoho z nich překážkou se sníženým profilem tam i zpět. Po tomto úkonu už čekalo hasiče vytoužené cílové tlačítko.

„Hasiči soutěží v pořadí, v jakém se přihlásili," vysvětlil nám jeden z pořadatelů.

Jako pátý šel proto na start jeden z potenciálních vítězů, 39letý Antonín Rendl z SDH Pelechy, a časem 5:32,59 minuty dosáhl uznání diváků i kolegů. Čekalo se na start dílského želízka v ohni, Pavla Kouříka (1993). Ten vystartoval jako desátý a jeho čas 4:52,68 už se žádnému z později startujících borců nepodařilo překonat. Pavel Kouřík tak naplnil své přání, jež před závodem sdělil Deníku.

„Chtěl bych pokořit čas pět minut, uvidím, zda se mi to podaří. Pokud ano, budu moc spokojený," prohlásil před závodem budoucí celkový vítěz.

V cíli mu mezi prvními gratuloval nejstarší závodník, Luboš Kohout (1968) z SDH Plánice. Zajímalo nás, jak hodnotí závod.

„Bomba! Sem jezdím nejradši ze všech závodů. Kluci to mají vždy perfektně připravený a trať je velice náročná. Už je to – řekl bych – na úrovni republikových TFA, a to díky Pavlovi, jenž trať staví. Ale je to dobře, pokud by někdo chtěl vyzkoušet vyšší soutěže železných hasičů, nač si dělat úlevy. Je to tu moc pěkné, připadáme si tu jak doma," prohlásil hasič Kohout.

A jak byl v té chvíli spokojen se svým výkonem?

„Moc spokojený nejsem, z lešení mi spadla hadice dolů a musel jsem ji znovu vytáhnout. Byla to školácká chyba, nafackoval bych si," zhodnotil velice kriticky svůj výkon nejstarší z borců, který navzdory tomu získal ve své kategorii bronzový pohár a celkově se usadil na 11. příčce!

Antonín Rendl skončil celkově druhý, když ve své kategorii nad 35 let nenašel přemožitele.

 

 

„Byl to masakr v tom vedru, ale všichni kluci, co soutěžili, takhle náročnou trať dokončili. Smekám!" prohlásil za pořadatele velitel dílského sboru Petr Ježo.

Nejlepší borci soutěže TFA Díly

Kategorie do 35 let (čas v minutách):

Pavel Kouřík (1997), JSDH Díly   4:52,68
Jaroslav Klička (1983), SDH Koloveč 5:56,02
Ladislav Cibulka (1983), SDH Postřekov  6:53,64


Kategorie nad 35 let:

Antonín Rendl (1976), SDH Pelechy  5:32,59
Petr Pecka (1971), SDH Třešňový Újezdec  5:37,66
Luboš Kohout (1968), SDH Plánice 7:33,79

 

11755718_492502657566781_8415356757059977954_n.png (83769)
Zdroj: https://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/pavel-kourik-pri-domacim-zavode-tfa-nezavahal-20150720.html