Plánice 2014

05.07.2014 09:30

Šumavský hasič Plánice 5. 7. 2014

         První červencová sobota s sebou od loňska nese tradici, kvůli které stojí za to oželet festival ve Varech i Rock for poeple. Řeč je o vytrvalostní a silové soutěži Šumavský hasič města Plánice. Tato soutěž jednotlivců se letos konala podruhé a je součástí Šumavské ligy. Oproti klasickým hasičským soutěžím Šumavská liga prověřuje síly, zdatnost, vytrvalost a výdrž jednotlivců. Soutěžit se začalo již 12. dubna výstupem na Domažlickou věž v plné zbroji, pokračovalo se 31. května ve Spůli a konečně 5. července bojovali hasiči v Plánici.

         Krásné slunečné počasí přilákalo na plánické náměstí mnoho nadšenců, kteří si moc dobře pamatují na to, jak nás všechny tato soutěž překvapila a bavila před rokem. Svou náročností, napětím a skvělými výkony, před kterými by stálo za to poklonit se těm odvážným hochům až k zemi.

Mezi nimi hrdě stáli i členové našeho SDH – Jarda Hanzlík, Vašek Babůrek, Luboš Kohout, Martin Pešek a další stateční bojovníci, které v rámci Šumavské ligy bereme za vlastní – Ondra Klíma z Kvasetic a Petr Strolený z Mlýnského Struhadla.

Poté, co na trať vběhl první závodník, se většinou návštěvníci zhrozí, jak to asi ti naši kluci zvládnou? Zbytečný strach, my totiž v Plánici máme jedny z nejlepších závodníků této soutěže. Hasiči v plné zbroji o hodně kilo těžší statečně běhali po plánickém náměstí s hadicemi, šplhali na věž, motali hadice, skákali přes bariéru nebo převraceli stotřicetikilovou gumu od traktoru. My všichni jsme jim fandili, povzbuzovali je a to se vyplatilo, protože se všichni umístili na krásných pozicích!

Celkem se sobotního klání zúčastnilo 28 závodníků a jedna skvělá závodnice – Hanka Havlíčková, která svým výkonem zcela zastínila i vítěze plánického kola, umístila se na krásné 25. pozici a my jí tímto srdečně gratulujeme a vyslovujeme svůj obrovský obdiv. A jak dopadli naši bojovníci? Luboš Kohout, mimochodem nejstarší účastník Šumavské ligy, obsadil 16. místo, Martin Pešek 14. místo, Petr Strolený 12. místo, Jarda Hanzlík 7. místo, Vašek Babůrek 5. místo a Ondra Klíma 4 místo. Jsme na okrsek Plánice právem hrdí, 3 závodníci v první desítce je nevídaný úspěch! Vítězem se stal Martin Kopecký ze Strážova, jemu i ostatním (celkové pořadí viz níže) patří velká gratulace.

Odpoledne zabojovali i dobrovolníci, kteří se přihlásili pouze do plánického kola a také nás všechny překvapili skvělými výkony. Vlasta Průcha, Vítek Raus, Honza Koval, Jirka Hrouda, Honza Baštař, Jirka Sýkora, Pavel Lepší a Pavel Touš zabojovali a jejich výsledné časy byly srovnatelné s výkony účastníků celé ligy. Gratulujeme!

Aby se v Plánici nenudili ani ti nejmenší, bylo pro ně připraveno spoustu soutěží a her, skákací hrad a malování na asfalt, dospělí si pro změnu zasoutěžili v pití piva na ex a v zatloukání hřebíků na čas. Odpoledně zpestřilo taneční vystoupení dětí ze základní školy a také hasičský útok nejmladšího družstva dětí SDH Plánice. Celý den se o kvalitní hudební doprovod staral Vráťa Mrázek, který soutěžní den zakončil se svou skupinou The Mejdan na večerní taneční zábavě na náměstí.

Chvály zněly k organizátorům ze všech stran, na hladkém průběhu sobotního dne pracovalo několik desítek lidí a všem patří velký dík. Podařilo se a Plánice získala po letech tradici, která je a bude u lidí oblíbená. Už jen kvůli tomu, že si všichni uvědomíme důležitost našeho hasičského sboru, vděčíme hasičům za jejich práci i za to, že se v Plánici stále něco děje. Skvělá příležitost jim nejen za to všechno zatleskat.

Snad nám bude i příští rok slunce příznivě svítit, snad nás jako včera bez povšimnutí minou bouřkové mraky a snad si 4. července 2015 opět připijeme na to, jak se Šumavský hasič vydařil. Toto datum si zapište, už je to tutovka. My se těšíme a děkujeme všem za účast a tím za báječnou atmosféru.

Ivana Roubová